مجهزترین مرکز تخصصی تعمیر گیربکس اتومات در غرب تهران مجهز به دستگاه تست گیربکس همه روزه آماده پاسخ گویی به شما عزیزان میباشد شما میتوانید برای تماس با ما به پایین همین صفحه و یا به صفحه تماس با ما مراجعه کنید.

تعمیر گیربکس اتوماتیک در تهران :

دلایل خرابی زیاد گیربکس های اتوماتیک:

روغن گیربکس و فیلتر آن باید در زمان های معین تعویض شوند. در سرویس گیربکس تنها تعویض روغن کافی نیست و باید کارتل گیربکس باز شده و فیلتر آن تعویض و یا شستو شود . رسیدگی به فیلتر بسیار مهم است. چون فیلتر گرفته ، باعث عبور کمتر جریان روغن و آسیب شدید و اغلب باعث سوخته شدن گیربکس میشود.

قطعات گیربکس سالم
قطعات گیربکس سالم

بعضی از مدل های بالا گیربکس های امروزی مثل پژو ۲۰۶ ، هیوندا ، کیا ، فیلتر در داخل گیربکس نصب شده و یا به عبارتی گیربکس های یک بار مصرف هستند چون با کثیف شدن و گرفته شدن فیلتر عمر گیربکس نیز به پایان میرسد , و نیاز به تعمیر گیربکس اتوماتیک پیدا میشود . بنابراین دقت تعویض به موقع روغن در این گیربکس ها عملا میتواند عمر گیربکس را بیشتر کند.

قطعات گیربکس سالم
قطعات گیربکس سالم

روغن گیربکس و فیلتر آن باید در زمان های معین تعویض شوند. در سرویس گیربکس تنها تعویض روغن کافی نیست و باید کارتل گیربکس باز شده و فیلتر آن تعویض و یا شستو شود .

 

 

 

دلیل گیرکردن گیربکس‌های اتوماتیک در حالت پارک:

حالت پارک یا P در گیربکس های اتومات به عنوان یک کمک برای ترمز دستی قرار داده شده است و به نوعی یک مانع مکانیکی به حساب می آید که از چرخیدن مجموعه دنده جلوگیری می کند.

قطعات گیربکس خراب
قطعات گیربکس خراب

اگر به جای استفاده از ترمز دستی تنها از حالت پارک استفاده کنید در برخی مواقع ممکن است با گیر کردن دنده مواجه شوید. این پدیده در خودروهای با گیربکس دستی نیز ممکن است رخ بدهد به طوری که اگر در سراشیبی تنها خودرو را در دنده قرار دهید و از ترمز دستی استفاده نکنید ممکن است در خلاص کردن دنده با مشکل مواجه شوید.

تعمیر گیربکس شما
تعمیر گیربکس شما

بنابراین در خودروهای گیربکس اتومات توصیه می شود در هنگام توقف ابتدا در حالتی که گیربکس در حالت N یا خلاص قرار دارد ترمزدستی بالا کشیده شود سپس مکث کوتاهی انجام شود تا خودرو حرکت اضافه خود را انجام دهد و پس از آن گیربکس در حالت P قرار داده شود، بدین صورت از گیر کردن دنده در حالت P جلوگیری می شود در صورتی که با مورد گفته شده هنوز مشکل در سیستم موجود است شما نیاز به تعمیر گیربکس اتوماتیک خواهید داشت و باید به یکی از مراکز تعمیر گیربکس اتوماتیک مراجعه کنید.

 

ارسال و فروش قطعات گیربکس
ارسال و فروش قطعات گیربکس

چرا گیربکس‌های اتوماتیک در برخی موارد به سختی از حالت P خارج می‌شوند؟

 

گیربکس‌های اتوماتیک پیچیدگی‌های فنی زیادی دارند و همین مسأله باعث می‌شود مالکین این خودرو‌ها نگرانی‌هایی در مورد آن‌ها داشته باشند. یکی از این نگرانی‌ها، گیر کردن دنده در وضعیت P است اما باید دانست این مسأله نگرانی چندان مهمی نیست چراکه این وضعیت به ندرت بروز می‌کند.

فروش قطعات گیربکس
فروش قطعات گیربکس

گیر کردن دنده در وضعیت P عمومیت ندارد اما امکان گیر کردن دنده اتوماتیک در وضعیت پارک در صورت بی‌احتیاطی راننده وجود دارد که بعضی مواقع منجر به خرابی گیربکس و مراجعه شما به تعمیر گیربکس اتوماتیک میشود. در دنده پارک، در اصل یک مانع مکانیکی مانع از چرخیدن مجموعه دنده می‌شود اما این مانع را باید به عنوان یک عامل کمکی در کنار ترمزدستی در نظر گرفت.

قطعات گیربکس باز شده مشتری
قطعات گیربکس باز شده مشتری

در صورتی که تنها از دنده پارک برای متوقف کردن خودرو به‌ویژه در مسیرهای شیب‌دار استفاده شود احتمال گیر کردن دنده وجود دارد چراکه با حرکت خودرو در زمان درگیر بودن در وضعیت پارک در گیربکس، فشار بر مجموعه زیاد شده و گیربکس نمی‌تواند به وضعیت خلاص باز گردد. مشابه این وضعیت را در خودروهای دنده دستی نیز می‌بینیم به این معنی که اگر در سراشیبی خودرو تنها با دنده متوقف باشد، خلاص کردن آن بدون کلاچ گرفتن ناممکن می‌شود.

تعمیر گیربکس اتوماتیک در تهران
تعمیر گیربکس اتوماتیک در تهران

به طور کلی توصیه می‌شود در خودروهای دنده اتوماتیک و به‌ویژه در هنگام توقف در مسیرهای شیب‌دار، راننده پس از توقف کامل ابتدا با ترمزدستی خودرو را متوقف کند و بعد با توقفی کوتاه در وضعیت N، وضعیت P را در گیربکس انتخاب کند. در این حالت ممکن است در حالی که ترمزدستی بالا است، در وضعیت N خودرو اندکی حرکت کند و بعد متوقف شود و به این ترتیب وقتی به وضعیت P می‌رسیم، خودرو کاملا توقف کرده و وضعیت P تنها به عنوان سیستم پشتیبان ترمزدستی عمل می‌کند تا در صورت بروز مشکل و یا ضعف در ترمزدستی، بتواند مانع از حرکت خودرو شود.

تعمیر گیربکس اتوماتیک غرب تهران
تعمیر گیربکس اتوماتیک غرب تهران

البته این مشکل غیر‌قابل‌حل نیست چراکه بعضی از خودروسازان دگمه‌ای در کنار اهرم تعویض دنده تعبیه کرده‌اند که با فشردن آن، حتی در صورت گیر کردن دنده در P دنده آزاد می‌شود در غیر این شما میتوانید به نزدیک ترین مرکز تعمیر گیربکس اتوماتیک مراجعه کنید ضمن آنکه در خودروی پژو ۲۰۶ که یکی از عمومی ترین خودروهای دنده اتوماتیک کشور است، در زیر صفحه راهنمای دسته دنده، اهرمی نصب شده است که با کشیدن آن دنده در صورت گیر کردن در وضعیت P آزاد می‌شود. هر چند به طور عمومی این کار باید توسط مکانیک ماهر انجام شود اما در صورتی که به دلیل این مشکل متوقف شدید می‌توانید از این روش برای شروع حرکت استفاده کنید.

تعمیر گیربکس اتوماتیک تهران
تعمیر گیربکس اتوماتیک تهران
Summary
تعمیر گیربکس اتوماتیک
Article Name
تعمیر گیربکس اتوماتیک
Description
مجهزترین مرکز تخصصی تعمیر گیربکس اتوماتیک در غرب تهران مجهز به دستگاه تست گیربکس همه روزه آماده پاسخ گویی به شما عزیزان میباشد
Author
Publisher Name
دنده اتومات
Publisher Logo